Biznet BilişimBiznet Bilişim

Eposta hesabınız hacklendiğinde yapmanız gereken 9 şey

Yazar: Oben Kuyucu

Eposta hesabınızın başkasının eline geçmesi çok kötü bir durum. Bu şekilde kişisel ve özel bilgileriniz başkalarının eline geçebilir. Daha da kötüsü, bu kötü niyetli kişiler, sizin adınıza tanıdıklarınıza haberiniz olmadan eposta gönderiyor olabilir.

Bir tanıdığınız size, sizden garip epostalar geldiğini söylediyse, ya da her zaman kullandığınız parola ile giriş yapamıyorsanız, eposta hesabınız başkalarının eline geçmiş olabilir. Bu durumda yapmanız gerekenleri özetledik.

1. Hesabınıza giriş yapabiliyorsanız, hemen parolanızı değiştirin. İçinde büyük, küçük harf, rakam ve özel karakterler bulunan, en az 7 karakterli bir parola belirleyin. Sizin için hatırlaması kolay, başkaları için bulması zor olsun.

2. Hesabınıza giriş yapamıyorsanız, kullandığınız sitenin “Yardım” bölümündeki adımları kontrol edin. Bazı siteler, eskiden kullandığınız parolayı soruyor. Bazıları sizin hesabınızın kontrolü için cep telefonunuza kod gönderiyor. Outlook ve Hotmail için, Gmail için, Yahoo için, Facebook için, Yandex için

3. Hesabınıza giriş yapabiliyorsanız, yakın zamanda nerelerden erişildiği bilgisi artık çoğu eposta sitesinde mevcut. Bu alanı kontrol edin. Şüpheli gördüğünüz bir yer varsa, “Diğer hesaplardan çıkış yap.” bağlantısını kullanın.4. Artık eposta siteleri arası etkileşim çok fazla. Gmail hesabınızdan, outlook.com adresli eposta gönderebiliyorsunuz. Kötü niyetli kişiler böyle bir hesap eklemiş mi kontrol edin.

5. Aynı parolayı diğer hesaplarınızda kullanıyorsanız (ki bunu asla önermiyoruz), o parolaları da değiştirin. Basit güvenlik soruları yerine, sadece sizin bileceğiniz sorular oluşturun.

6. Sahte eposta gittiğini düşündüğünüz tanıdıklarınıza problemi anlatın. Çünkü sahte epostalarda maddi yardımlar da istenebiliyor. Sonra zor durumda kalmayın.

7. Kullandığınız eposta sistemi izin veriyorsa, kimlik doğrulaması sırasında SMS ya da telefonunuzdaki kodu yazarak ikincil kimlik doğrulama özelliklerini etkin hale getirin.

8. Eposta hesabınız, aslında kendi bilgisayarınız hacklendiği için başkasının eline geçmiş olabilir. Bilgisayarınıza kapsamlı bir antivirus taraması yapın.

9. Bilgi Güvenliği dünyasındaki haberleri takip edin. Sizden kaynaklı olmasa da kullandığınız eposta sitesi hacklenmiş olabilir. haveibeenpwned.com adresinden eposta hesabınızı ara sıra kontrol edin.

oben.kuyucu
Yazar: oben.kuyucu