Biznet BilişimBiznet Bilişim

Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) Nedir?: Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) (Registered E-Mail: REM), yasal olarak geçerli ve teknik olarak güvenli elektronik posta olarak kabul edilmektedir. Standart elektronik posta (SEP) ile iletişim/belge paylaşımı yasal geçerli olarak ve teknik olarak güvenli kabul edilmeyen, iletimin kesin olarak sağlanamadığı ve inkar edilebilen bir iletişim şeklidir. KEP, e-imza ve zaman damgası kullanılarak, bir elektronik postanın iletildiğini garanti altına almayı, gönderen ve alan tarafların kim olduklarının bilinmesini, gönderilen iletinin ne olduğunun, içeriğinin başkalarınca değiştirilmediğinin ve gönderim zamanının kesin olarak tespit edilmesini sağlamaktadır. KEP, elektronik posta yoluyla yasal geçerli ve teknik olarak güvenli bir şekilde e-belge paylaşımını sağlayabilen ve bu işlemlerle ilgili kesin delil sağlayabilen tek araçtır.

KEP sisteminin yasal altyapısı, ülkemizde de 13/01/2011 tarihli ve 6102 sayılı Yeni Türk Ticaret Kanunu (18. ve 1525. Maddeleri) ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından 25 Ağustos 2011 tarihli Resmi gazetede yayımlanan ikincil düzenlemeler (Yönetmelik ve Tebliğ) ile tamamlanmıştır. Mevzuatta tanımlandığı şekilde KEP sistemi, BTK’dan yetki almış kayıtlı elektronik posta hizmet sağlayıcıları (KEPHS) tarafından işletilmektedir. Yazılımımız TNBKEPHS ve FITKEPHS tarafından kullanılmaktadır.

Biznet Bilişim geliştirmiş olduğu KEP yazılımı ile KEPHS’lerin ihtiyacı olan altyapıyı sağlamaktadır. Halihazırda KEPHS’ler tarafından kullanılmakta olan bu yazılım, BTK tarafından her KEPHS özelinde denetlenmiş ve onaylanmıştır. KEP yazılımının yanı sıra, kurumsal uygulamaların web mail üzerinden çalışan KEP’e entegre olması için geliştirilmiş olan kurumsal entegrasyon çözümleri de bulunmaktadır. Bu çözümler sayesinde Biznet Bilişim hem KEPHS adayı olan firmalara hem de KEP kullanımını kendi sistemine entegre etmek isteyen kurumlara uygun çözümler sunmakta, e-dönüşüm için uçtan uca çözüm sağlamaktadır.

Kayıtlı Elektronik Posta(KEP) hakkında daha detaylı bilgi almak ve aklınıza takılanları sormak için uzman ekibimiz ile iletişime geçin!