BiznetBiznet

Giderek daha karmaşık hale gelen siber tehditlere karşı ağların, sistemlerin ve verilerin etkili biçimde güvence altına alınması tüm kurumların ihtiyacı haline gelmiştir.

Biznet Bilişim, Siber Güvenlik alanında yaptığı çalışmalarla, geniş bir çerçeve mimari yaklaşımıyla, yapısal büyüklük ve beklentileri farklı kamu ve özel sektör kurumlarının ihtiyaçlarına esnek olarak uyarlanabilecek “ölçeklenebilir” hizmetleri, Siber Güvenlik Operasyon Merkezi (SGOM) üzerinden sağlamaktadır.

Bu hizmetler, aynı zamanda Haziran ve Kasım 2013 tarihlerinde Resmî Gazetede yayımlanan kamu kurumları ve kritik altyapıya sahip sektörlerin siber güvenlik yapılanmasına ilişkin “Siber Olaylara Müdahale Ekibi: SOME”lerin sistemleri izlemesi ile ilgili sorumluluklarına karşılık gelmektedir.

Biznet Bilişim, kurum ihtiyaçlarını analiz ederek, gerekli olan teknoloji ve hizmetleri, 7gün/24 saat esası ile sunabilmektedir.

Bu kapsamda aşağıdaki hizmetler sağlanmaktadır:

  • 7/24 gerçek zamanlı izleme, alarm ve analiz
  • Tehdit istihbaratı
  • Zafiyet yönetim hizmeti
  • Güvenlik cihazları yönetimi
  • Olay müdahale
  • Raporlama ve iyileştirme
  • SGOM etkinlik analizi

Bunların yanı sıra, siber saldırıların engellenmesinde önemli bir altyapı sunan SGOM’ni kendi bünyesinde kurmak isteyen kurumlara danışmanlık hizmeti sağlanmaktadır. Güvenlik Operasyon Merkezi bir kerelik bir proje olarak değil, bir yaşam döngüsü olarak ele alınmalı ve bu döngünün kurumun gereksinimlerine ve tehditlerdeki değişimlere uygun olarak sürekli güncellenmesi ve iyileştirilmesi esas olmalıdır. Biznet Bilişim, ideal SGOM mimarisinin tasarımı, sistemin hayata geçirilmesi ve işletimi sırasında çeşitli hizmetler sağlayarak kurumların “Siber Güvenlik Operasyon Merkezi” kurmalarına ve yönetmelerine yardımcı olmaktadır.

Kendi merkezini kurmuş olan veya bu konuda hizmet alan kurumlara “SGOM Etkinlik Analizi” hizmeti sağlayarak, sistemin ne kadar etkin çalıştığını ve bir saldırı anında izlenen adımların yeterliliğini denetleyebilmektedir.